Badania USG

W Centrum Medycznym Bemowo świadczymy usługi badań ultrasonograficznym różnego rodzaju, w tym: USG narządów wewnętrznych, ortopedyczne, USG bioderek, ginekologiczne, dopplerowskie oraz echo serca. Nasi lekarze specjaliści korzystają z nowoczesnych cyfrowych aparatów USG o wysokim standardzie, a diagnostyka prowadzona przez nich bezpośrednio w gabinecie lekarskim pozwala na postawienie trafnej i szczegółowej diagnozy.

Jak przygotować się do badania USG?

W zależności od tego z jakim rodzajem badania ultrasonograficznego mamy do czynienia – musimy się do niego skrupulatnie przygotować kilka dni przed lub w samym dniu badania. W przypadku wielu badań USG wcześniejsze przygotowanie nie jest konieczne, a badanie można wykonać niemalże natychmiast (np. badanie USG transwaginalne wykonywane przez pochwę czy transrektalne wykonywane przez odbyt). Wśród badań USG, które wymagają wcześniejszego przygotowania przez pacjenta są: USG jamy brzusznej, USG ginekologiczne i prostaty wykonywane przez powłoki brzuszne, USG dopplerowskie.
• Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej – jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, to badanie należy wykonywać na czczo. Przez minimum 6 godzin przed badaniem należy zaprzestać spożywania posiłków, ewentualnie można pić niewielkie ilości wody niegazowanej. Nie należy również palić papierosów ani spożywać gumy do żucia. Na kilka dni przed badaniem warto także zachować dietę lekkostrawną, tak aby nie powodować nadmiernych wzdęć w jamie brzusznej. Dzień przed badaniem należy przyjąć dowolny preparat na wzdęcia dostępny w aptece bez recepty.
• Przygotowanie do badania dopplerowskiego – jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, pacjent powinien zażyć leki przyjmowane na stałe popijając je wodą niegazowaną, najpóźniej jedną godzinę przed planowanym badaniem.
• Przygotowanie do USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne – aby zbadać narządy rodne żeńskie przez ścianę jamy brzusznej należy maksymalnie napełnić pęcherz. Pozwala to na właściwe wykonanie badania USG, które swoją metodę opiera na wykorzystaniu fali ultradźwiękowej. Wystarczy na godzinę przed badaniem ultrasonograficznym wypić około półtora litra niegazowanych płynów.
• Przygotowanie do USG prostaty przez powłoki brzuszne – przed badaniem pacjent powinien wypełnić pęcherz (np. wypić na dwie godziny przed badaniem około półtora litra wody mineralnej) i do momentu badania nie oddawać moczu.
W przypadku pozostałych badań USG nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Na wizytę lekarską należy przynieść wyniki poprzednich badań, jeżeli były wykonywane w innym miejscu niż nasza poradnia specjalistyczna. Jeśli masz wątpliwości związane z badaniem USG, zadzwoń do nas – chętnie odpowiemy na Twoje pytania.